Mekong

Praha není jenom most a hrad, Praha je taky matkou měst. A řeka Mekong je matkou všech řek. A je to bezesporu matka pořádná. Z roztomilé holky se po více než 4300 kilometrech stává hřmotná saň, která když se rozzuří, tak strhává domy, mosty, zaplavuje města a rozhodně tě nepustí do hospody.

Když se podíváte do jakéhokoliv průvodce nebo itineráře cestovních agentur, návštěva delty Mekongu nechybí. Tato desátá nejdelší řeka světa pramení v Tibetu a protéká šesti státy. Živí lid v Laosu, Kambodži i ve Vietnamu, ale dlouho je tento tok využíván v tak extrémní míře, že trpí. A trpí jako jakákoliv asijská či africká řeka. Nánosy plastů, chemikálií z průmyslu i zemědělství, nadměrný rybolov, vymírání místních druhů… Tak jak to bylo u nás dřív a někteří dementi to praktikují dodnes a sice odhazovaní čehokoliv do řeky se ve Vietnamu děje zcela normálně. Zatímco na středním toku v Laosu si v řece můžete zaplavat nedaleko říčních delfínů, na dolním toku po několika stech dalších kilometrech se v řece koupat rozhodně nechcete.

Jednou z největších hrozeb současnosti je třeba i nadměrná těžba písku, která se snaží uspokojit poptávku po této surovině ve stále hladové Číně. Čína mezi lety lety 2011 – 2013 spotřebovala víc cementu a písku, než spojené státy za celé 20. století.

Když se pohybujete po Mekongu, spíš než rybářské a dopravní lodě potkáváte remorkery s pískem. Přestože Mekong do delty přináší cca 1,5 kilometru krychlových sedimentů ročně (!), toto množství nestačí a díky nadměrné těžbě řeka vymírá. Sladkovodní delfín je nejspíš v dolním toku minulostí, stejný osud čeká za nedlouho druhou největší sladkovodní rybu na světě – Mekongského sumce.

Delta mekongu je zahradou Vietnamu. Naprostá většina ovoce a tropických plodin se vypěstuje v tomto placatém regionu a přes Saigon putuje dál na sever nebo se exportuje do okolních zemí. V minulých časech, kdy na stavby mostů překlenující kilometrová ramena ohromné řeky nebyly finance, probíhal obchod výhradně na lodích. Tyto plovoucí trhy existují dodnes, ale s tím, jak je mnohem rychlejší a výhodnejší vše transportovat po silnici, pomalu mizí a za čas se z nich stane jen turistická atrakce.

Takže tolik o matce řek a tady pár fotek z delty, kde se tempo života přispůsobuje jedné z nejmajestátnějších světových řek a kde rozhodně nehledej výhledy, protože tě všechno přerůstá.

error: Content is protected !!